סמכות הורית


סמכות הורית הינה היכולת להנחיל כללים ונורמות עבור הילדים, ולא לאפשר להם לעשות מעשים שעלולים לפגוע בהם או באחרים. אינני מתיימר לספק תשובה פשוטה שטובה ויעילה לכל המשפחות והילדים. עם זאת, כאשר ההורים חשים חסרי אונים וחשים ששליטתם כבר איננה בידם, יש חשיבות לבחון אפשרויות לשינוי.
מחקרים הוכיחו כי חוסר בגבולות ובדרישות פוגע ומזיק לא פחות מן הנוקשות והסמכותיות הקשות ביותר. ילדים הגדלים במשפחות שנותנות חופש מירבי ללא סמכות הורית או נוכחות, נמצאים בסיכון גדול יותר להפרעות התנהגות, אלימות ודימוי עצמי נמוך.

מנגד, הורים אלימים כלפי ילדיהם לוקים בהעדר  סמכות הורית. אלו הורים משותקים אשר אינם מצליחים להתמודד עם קשייו של הילד ולשלוט על עצמם ופונים לאלימות. כאשר עוזרים להורים אלו להחזיר את השליטה בבית, גם שליטתם העצמית והפעלת הדחפים האלימים פוחתת ואף נעלמת.

סמכות הורית - האיזון

רובם מסכימים כי כדי לגדל ילדים באופן מיטיב עלינו למצוא את האיזון בין חום ואהבה לסמכותיות ותקיפות.
ילדים ומתבגרים מגיעים פעמים רבות לטיפול בשל קשיים הנובעים לא רק ממצוקות אישיות המצריכות התייחסות טיפולית לילד/למתבגר אלא גם מקשיים הנובעים מחוסר בסמכות ההורית. לכן ההתייחסות היא לעיתים קרובות משלבת לא רק את הילד אלא גם את ההורים המהווים חוליה משמעותית ואף מכריעה בהיבטים אלו.

סגנון ההורות שלנו- ממה הוא נובע?

סגנון ההורות שלנו מושפע מאד מסגנון ההורות של הורינו. מי מאיתנו לא נשבע בצעירותו  ש"אצלנו זה יהיה אחרת"?  אז נכון, פעמים רבות זה אחרת. אבל אנחנו עדיין רואים ברוב המשפחות דפוסים המזכירים את הדפוסים עמם גדלו ההורים המשפחת המקור.

בנוסף, אנו רואים שינוי חברתי ביחס להורות. אם בתקופה בה גדלנו היה נהוג לחשוב כי להחזיק תינוקות שעות על הידיים גורם לילדים להיות מפונקים, היום התפיסה היא כי "קרוב זה טוב". היום אנו רואים מעבר מדפוס סמכותי- נוקשה לדפוס "כמעט דמוקרטי".מדי עשור אנו צופים באופנה החדשה- החל בד"ר ספוק, עיקרון הרצף ועד "הלוחשת לתינוקות". ככל הנראה בשעת כתיבת שורות אלו נכתבת האופנה הבאה.

אז איך ניתן לייצר איזון? כאשר אנו מרגישים כי ההורות שלנו לא פשוטה ולא "זורמת" חשוב להסתכל ולבחון את ההורות שלנו ואף לשאול אנשים קרובים שאנו סומכים עליהם שיציגו בפנינו את הדרך האמיתית בה הם רואים את ההורות שלנו.

קשה מאד לשנות את התפיסות הטבועות בנו מילדותינו אולם, לעתים כאשר מתגלים קשיים מהותיים כדאי מאד לדון בדברים עם איש מקצוע כדי שנוכל לבנות את ההורות הנכונה עבורנו מבחירה ולא רק מתורשה.

מרגישים בקושי בהורות? מנסים לשנות ולא מצליחים מספיק? אני מזמין אתכם ליצור עמי קשר ולהתחיל ביחד בדרך להורות מאוזנת ובריאה עבורכם ועבור ילדיכם התקשרו אליי לטלפון : 054-4669379