דימוי עצמי


דימוי עצמי הוא מערכת של אמונות ודעות שיש לאדם על עצמו, ערכיו, כישוריו ומעמדו בחברה. אמונות אלו קובעות כיצד אנו תופסים אירועים בעולמנו, כיצד אנו מתנהגים ומה אנו יכולים להיות.
דימוי עצמי מתפתח עוד מתקופת הינקות ולאורך תקופת הילדות וההתבגרות. הוא ניזון מתגובות ההורים והסביבה הקרובה. אותה התפעלות לה כל כך זקוק הילד להתפתחותו הטבעית, משפיעה רבות על היכולת שלו להתפעל מעצמו בהמשך ולפתח דימוי עצמי חיובי. עם זאת, חשוב לציין כי הדימוי העצמיניתן לשינוי בעזרת תהליכים שונים פנימיים וחיצוניים שעובר האדם במהלך חייו.
דימוי עצמי תקין הינו תנאי למימוש הפוטנציאל האישי. בעולם התחרותי וההישגי בו אנו חיים, קל יותר ליפול למלכודת ההשוואות ולתחושת נחיתות מול אחרים.
ישנם אנשים הסובלים מבעיות בדימוי העצמי מגיל צעיר וישנם אנשים המאבדים את הביטחון העצמי כתגובה למצבים או אירועים שעוררו חוויה של כישלון, או חוסר פרגון מצד הסביבה.
הטיפול מסייע לאדם להכיר את עצמו על איכויותיו ומגבלותיו, ולבסס גרעין פנימי ויציב יותר של ביטחון עצמי. כתוצאה מכך ניתן לשמר את ההערכה העצמית באופן תקין יותר, מבלי לסבול מתנודות מייסרות בהערכה העצמית.
מובן כי היכולת לווסת דימוי עצמי על בסיס פנימי, ולא רק תודות לאישורים חיצוניים, משפרת משמעותית תחומים נוספים בחיים, כמו היכולת להתנהל באופן יעיל במערכות יחסים וכן בתחום המקצועי-תעסוקתי.
דימוי עצמי חיובי בא לידי ביטוי בתחושת ערך עצמי חיובי, שביעות רצון כללית וקבלה עצמית. לעומת זאת, דימוי עצמי שלילי בא לידי ביטוי בתחושות של חוסר קבלה עצמית, רגשות שליליים ואף פגיעה בתפקוד.

מהו דימוי עצמי

דימוי עצמי מתייחס לדרך בה אנו תופסים את עצמנו דרך העיניים שלנו.דימוי גוף הוא פרמטר סובייקטיבי לחלוטין וכל אחד מפתח דימוי עצמי, בהתאם לאופן בו הוא רואה את עצמו בתחומים שונים.  לכן, הדרך הטובה ביותר להסביר מהו דימוי עצמי היא להביט במראה ולהרגיש את מה שאתם חושבים על עצמכם.
אנשים רבים נתפשים בחברה כבעלי סטאטוסים יוקרתיים כגון: מקצוע מכובד המצביע על חוכמה, יופי נשקף ועוד תכונות נחשקות, אך אין הם בעלי דימוי גבוהה אלא נמוך.
ככל שהדימוי שלנו יהיה גבוה יותר, כך למעשה הסיכוי שלנו להצליח בכל תחומי החיים הוא גבוה יותר ולהיפך. כמובן שהדימוי העצמי אינו אחיד בכל התחומים. כך למשל יכול להיות אדם שהדימוי העצמי שלו בתחום הזוגי יהיה גבוה ואילו בתחום הקריירה או הלימודים יהיה נמוך בהרבה.
במידה ודימוי עצמי ייתפש אצל אדם בתחום הקרייריסטי כגבוה, הרי שהוא ייחווה סיפוק במקום עבודתו, הנאה ושלמות לאורך כל שנות תעסוקתו.
דימוי נמוך, יגרום לתחושות כישלון חוזרות ונשנות.
אם אדם תופס עצמו כבעל דימוי עצמי ואהבה עצמית נמוכה, הרי שקשה יהיה לו למצוא זוגיות, אהבה וקבלה מלאה.

כיצד קשור הדימוי העצמי לקריירה?
הצלחה בפן התעסוקתי קשור רבות לדימוי שפיתחנו לנו במהלך שנות עבודתנו.
דימוי גבוה פירושו אמונה מלאה בעשייה שלנו,, בכישורים איתם ובזכותם אנו עובדים.
הסיכוי של אדם בעל דימוי תעסוקתי נמוך, להצליח במקום עבודתו הינו קלוש ביותר, נסו לחשוב על אדם שאינו מאמין כי מעשה ידיו הניבו תוצאו מרשימות וכי הוא אינו מאמין שכישוריו וכישרונו טובים דיים, הכיצד יכול הוא להצליח לאורך זמן במקום עבודתו?
דימוי עצמי גבוהה פירושו הצלחה בחיים הקרייריסטים. שאינו מאמין כי הוא יכול להניב תוצאות משמעותיות. התפיסה העצמית שלו תשפיע הן על התוצאות שלו והן על הדרך בה תופסים אותו האחרים.

מהו דימוי עצמי ואיך הוא קשור לזוגיות 
גם בזוגיות כמו גם בתעסוקה, ככל שהדימוי העצמי גבוה יותר, כך היכולת למצוא זוגיות טובה ומאושרת עולה בהתאם.
אדם בעל דימוי עצמי נמוך, יתקשה לבנות זוגיות ולקבל אהבה ותחושות חמות. רגשות חיוביים המופנים אל אותו אדם עלולים להתקל בחשדות, שכן הוא עצמו לא בטוח שיש מה לאהוב בו.  כך, האפשרות למצוא התאמה בבן זוג אותו בחרנו, הופכת להיות משימה כמעט בלתי אפשרית.

מהו דימוי עצמי ואיך הוא קשור למראה

דימוי עצמי קשור לתחושת האדם  לא פחות מהמראה עצמו.
כל אישה או גבר באשר הוא, תופס את המראה שלו באופן מסוים ובהתאם מתנהלים חייו.
אותו אדם יכול להראות כדוגמן הבית של כדור הארץ, אך באם הוא בעל דימוי עצמי נמוך  לא ירגיש נוח בתוך "אריזת הגוף" עמה נולד . לעתים נראה אנשים שהסביבה  רואה אותם כיפים ואילו הם עצמם  לא יחושו כך ולעיתים אף להיפך.
הדוגמא הטובה ביותר אשר ממחישה דימוי עצמי נמוך, הן אותן הפרעות האכילה אשר מפתחות נערות בגיל ההתבגרות.
נערה אשר משקלה נתפס בעיני עצמה כחורג, לא בהכרח נתפס כך על ידי הסביבה, היא מחליטה להתחיל בדיאטה אשר לעיתים מתפתחת לכדי הפרעות אכילה,היא ממשיכה לרדת במשקל על אף שמשקלה נמוך מדי.

מהו דימוי עצמי ואיך הוא קשור לאי הצלחה
מציאות שלילית, מתהווה על ידי דימוי עצמי שלילי, שמתחיל ממחשבה שלילית.
אם הינכם מוצאים עצמכם נאבקים ולא מצליחים באחד מתחומי החיים, קחו בחשבון את האפשרות בו הדימוי העצמי שלכם נמוך באותו התחום.
לאחר שהינכם מזהים את הצורך שלכם בשיפור הדימוי העצמי, החלו לטפח אותו ולגרום לו להיות גבוה יותר על ידי בחינה חוזרת ונשנית של החוזקות שלכם.. היכולת לחיזוק הדימוי העצמי קיימת אצל כל אדם.
ככל שהדימוי יעלה כך תגבר ההצלחה, תוך כדי שינוי ההתנהגות שלנו.
זכרו שכל הצלחה מתחילה בדימוי עצמי חיובי.

 לסיכום:
לשאלה מהו דימוי עצמי יש את התשובה הברורה כי דימוי עצמי תורם רבות להצלחה בכל תחומי החיים, הוא קשור למראה, להצלחה בזוגיות, הצלחה במקום העבודה ועוד.
ככל שהדימוי העצמי גבוהה יותר, כך למעשה ההצלחה תהיה גבוהה יותר ולהיפך.
כל אחד יכול לשנות את הדימוי העצמי שלו ולהיות מי שהוא חולם להיות.