טיפול פסיכולוגי לנערים מתבגרים


מה טרם נכתב על גיל ההתבגרות? שזה הגיל הכי נוראי להיות בו? שזה הגיל הכי נוראי להורים? שזה קשה?

הכל נכון, ועדיין ניתן לצלוח את התקופה ואפילו לחייך לפעמים...

מה הופך את הגיל הזה לקשה כל כך מבחינת המתבגר?

מבחינת המתבגר הוא נדרש לבצע משימות רבות אשר לא נדרש להן בעבר- החל בהתמודדות בלימודים, במסגרות החברתיות, ביחסים שבינו לבינה ולעתים גם בהתלבטויות לגבי הזהות המינית.

השינוי הגופני וההורמונלי מביאים בחלק מההמקרים לשינויי מצב רוח תכופים וקיצוניים, הדימוי העצמי מתערער ומתחילות שאלות לגבי דימוי הגוף ומשמעותו.

התמודדות קשה זו עלולה לגרום לנער המתבגר לתחושות של חרדה, דיכאון ובמקרים קיצוניים גם נטיות אובדניות.

מה הופך את גיל ההתבגרות לקשה כל כך מבחינת ההורים?

יום אחד בבוקר אנחנו מגלים שהילד המתוק שלנו, ה"בייבי שלנו" השתנה לנו. נכון, היו הרבה סימנים מקדימים וזה לא באמת קרה בוקר אחד, אבל יום אחד נופל לנו האסימון . הוא כבר גדול.

אז מצד אחד יש לנו דרישות ממנו. אנחנו רוצים שייקח אחריות על חייו ויתנהג בצורה בוגרת. מצד שני, התחושה שלו שהוא יכול, לא תמיד נכונה בעיננו. אנחנו מתקשים למצוא את האיזון ו"לשחרר את החבל" כשצריך ולפעמים משחררים יותר מדי, במקום בו הילד- נער- בחור עוד לא מוכן.

אנחנו מתקשים להתקרב אליו כמו שהיינו רוצים. לעתים הוא ממש הודף אותנו בדלת סגורה, במלים קשות או בחוסר כבוד בוטה. לקבל את זה? לא לקבל את זה? אולי זה סוג של הצגה? הרי הוא עדיין זקוק לנו.

איפה לשים את הגבולות? מה נכון בגיל הזה? איפה עוד יש לנו "זכות דיבור" ואיפה אנחנו צריכים ללכת צעד אחד אחורה ולתת לילד הגדול הזה להתנסות ולפעמים אפילו לטעות ?

נכון, זה קשה. אבל מה קורה כשמוסיפים לזה.... מסכים אינסופיים- החל במחשב, טלויזיה, סמארטפון ועוד. אולי פורנו? (לא, לא הילד שלי...), בילויים עם חברים שפחות נראים לנו בלשון המעטה, בילויים בשעות שלא מקובלות עלינו ועוד.

אני מזמין אתכם ואת המתבגר שלכם למסע מקביל

אני מזמין את המתבגר שלכם לדבר ולפתוח כל דבר שמטריד אותו. מחקרים מראים כי בגיל ההתבגרות קיימת אפקטיוביות בטיפול אצל מטפל מאותו מין- כזה שאפשר לדבר איתו על הכל... גם על מה שמתביישים לדבר עם ההורים ואפילו עם החברים...

אני מזמין אתכם להתייעץ ולקבל כלים וגם תמיכה בתקופה לא פשוטה זו.

המסעות מקבילים מהסיבה הפשוטה שבגיל ההתבגרות יש לילד שלכם זכות לפרטיות בטיפול. לכן, אוכל להפגש עמכם בנפרד ולשוחח עמכם רק על נושאים אשר הבן המתבגר שלכם מסכים להם.

אני מזמין אתכם לייעוץ ממוקד אשר יסייע לכם ולמתבגר שלכם לעבור את גיל ההתבגרות בצמיחה חיובית. 

בין הנושאים המטופלים בגיל ההתבגרות:

קשיים חברתיים- בגיל ההתבגרות חשיבותה של קבוצת השווים גבוהה בהרבה מאשר בגילאים הצעירים בהם לוקחת המשפחה את החלק המרכזי. מתבגרים רבים מתקשים למצוא את מקומם החברתי, בעידן בו התקשורת הבינאישית הופכת לאתגר של ממש.

חרדות - חרדה חברתית שכיחה מאד בגיל הזה וכך גם חרדת בחינות. מתבגרים חווים גם התקפי חרדה או חרדות ספציפיות.

דיכאון- חלק מהמתבגרים מגיבים לשינויים הפיזיולוגיים וההורמונליים בדיכאון. לעתים קשה לאבחן אותו מאחר ובגילאים צעירים יש לדכאון תסמינים שונים מאשר בבגרות.

הפרעות אכילה- מתחילות בגיל ההתבגרות ומועצמות עם השינויים הפיזיולוגיים והשינוי בדימוי הגוף

הפרעות קשב וריכוז- בעבר היה נדמה כי בגיל ההתבגרות ההפרעה חולפת. אולם היום אנו יודעים שההפרעה רק "משנה צורה" בגיל ההתבגרות והצורך בלימודים אינטנסיביים מחריף את ההתמודדות עמה. מאידך, מתבגרים רבים מדווחים על קושי בנטילת כדורים כדוגמת ריטלין בשל תחושה של "השטחת רגשות" וקושי חברתי

מתי מומלץ לפנות לייעוץ?

אני ממליץ להורים לפנות להתייעצות כאשר הם מרגישים כי בנם או מתמודד עם קושי רגשי או חברתי. מצבים של שינוי משמעותי בלימודים או בהקשרים חברתיים צריכים אף הם להדליק נורה אדומה.

בנוסף, מומלץ להגיע להדרכת הורים אם אתם מרגישים כי אינכם בטוחים לגבי הדרך בה אתם מתמודדים עם האתגרים שבגידול נער מתבגר ורוצים לשפר את מערכת היחסים בבית.

אני מזמין אתכם ליצור איתי קשר ישירות לכל שאלה או התלבטות בטלפון  054-4669379 או למלא את הטופס ואני אחזור אליכם בהקדם