טיפול בחרדה


חרדה היא תגובה רגשית וגופנית לאיום בלתי מוכר ועמום ולכן קשה יותר להתמודד איתו (לעומת פחד שהוא תגובה ספונטאנית לסכנה אמיתית. למשל, אדם הנתקל בנמר, חש בפחד ממשי לחייו).
 במקרים רבים חרדה אינה הגיונית, אך עלולה להיות מאד מייסרת. ולכן חרדה היא סימן נפוץ המעיד על חוסר איזון רגשי . אנשים שונים חווים חרדות בעוצמות ובמצבים משתנים. סימני חרדה יכולים להופיע כהתקפי חרדה חריפים ובצורה כרונית כמתח ודאגה מופרזים המתמשכים לאורך זמן.

חרדות - סוגי חרדות

ישנם סוגים שונים של חרדות: חרדת נטישה, חרדה חברתית, חרדה מוכללת, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית, חרדת מוות וכו'. אנשים הסובלים מחרדות מבטאים זאת בתחושות של מתח, דאגה ובהלה מבלי שהסבל הנגרם קשור לאירוע ספציפי.

סימפטומים גופניים 
במקרים רבים חרדות מלוות בסימפטומים גופניים כמו דפיקות לב מואצות, קשיי נשימה, בחילות, שלשולים סחרחורות, הזעה, רעד, קשיי ריכוז, חוסר שקט וכו'.
המנגנון הנפשי המופעל בזמן חרדה הוא כמו אזעקת שווא, היכולה לפעול ללא הפסק, כמו במצבים של מחשבות טורדניות. מי שסובל באחד מתסמיני חרדות כרוניות יסבול קרוב לוודאי גם ממצבי רוח משתנים, מעייפות נפשית ועצבנות או מבעיות גופניות.

הימנעות 
אחד המאפיינים של אנשים הסובלים מתסמיני חרדות הוא הימנעות מהמצב המאיים/המפחיד. ההימנעות מאפשרת הקלה בטווח הקצר, אולם ככל שאדם נמנע מאותו מצב, כך הוא מעצים את החרדה להיקלע לסיטואציה "המאיימת".
מאפיין נוסף בנושא חרדות הוא נקיטה בהתנהגות כפייתית (התנהגות החוזרת על עצמה למשל, שטיפת ידיים מספר פעמים רב במהלך היום) שגם מהווה סוג של הימנעות מהתמודדות עם החרדה, אולם אינה פותרת את הבעיה.

איך נתמודד עם חרדה? 
נמצא כי הכלים היעילים להתמודדות עם חרדות הינם שילוב של נשימות, הרפיות וחשיפה הדרגתית לגורמי החרדה. עם ההתגברות על ההימנעות, החרדה באופן טבעי פוחתת באופן משמעותי. במסגרת הטיפולית ההתמודדות והקשיים בתהליך זה נעשים קלים יותר תוך כדי ליווי ותמיכה של המטפל.

אני נמצא כאן עבורכם לסייע לכם להתמודד עם החרדה ולהעניק לכם תמיכה באתגרי היומיום. התקשרו אליי לטלפון: 054-4669379