דיכאון


האם את חשה חוסר חשק לעשות דברים? עייפות מתמדת או לחלופין קושי להירדם? רצון לישון ולא להתמודד? האם אתה מרגיש חסר תיאבון? עצוב?  חסר ריכוז?  עצבני?
אם עניתם על חלק מהשאלות שלהלן בחיוב, ייתכן שאתם סובלים מדיכאון.

מהו דיכאון?

אנשים רבים סובלים משינויים במצב הרוח או מסימנים שונים של דיכאון. דיכאון הינה הפרעה רגשית שכיחה ביותר, המופיעה כאשר המערכת הרגשית אינה מאוזנת, מסיבות שונות. המאפיין המרכזי של דיכאון הוא ירידה משמעותית במצב הרוח, בפעילות, בתפקוד ובהנאה. דיכאון בא לידי ביטוי בעיקר, בשלושה היבטים: רגשי, חשיבתי והתנהגותי. 

דיכאון - ברמה הרגשית 
האדם הסובל מדיכאון חש עצבות, ייאוש, ריקנות, אדישות וחוסר תקווה. לעיתים דיכאון מלווה בבכי אם כי לא בהכרח. לעיתים, אותו אדם עלול לחוש רגשות אשם, חרדות ומתח ולעיתים הוא עלול לשקוע באדישות ועד התנהלות אפאתית. 

דיכאון- ברמה החשיבתית 
דיכאון פוגע בתפקוד החשיבתי. אדם הסובל מדיכאון מאופיין בקשיי קשב וריכוז, קושי בקבלת החלטות ואף קשיים בזיכרון. הוא נוטה לתפיסת עולם פסימיסטית ושלילית. כמו כן, הדימוי העצמי, ההערכה העצמית והביטחון העצמי ירודים מאד. דיכאון מנמיך את ההערכה העצמית ולעיתים הינו חמור עד כדי משאלות אובדניות ומחשבות אינטנסיביות על המוות.

דיכאון- הרמה ההתנהגותית

רמת התפקוד של אדם הסובל מדיכאון יורדת. הוא חש בעייפות, חוסר מרץ, ירידה ביוזמה ולעיתים קרובות חש ירידה משמעותית בתיאבון. כמו כן, הוא מזניח את הופעתו החיצונית, חש קושי אמיתי לבצע פעולות.
פעולות יומיומיות שהיו שגורות הופכות לקשות לביצוע. ישנה הסתגרות והתבודדות חברתית הן מקשרים משפחתיים והן מקשרים חברתיים אחרים. ישנם אנשים הסובלים מדיכאון אשר מצויים באי שקט, אינם מסוגלים לשבת במקום אחד ומסתובבים ללא מנוח. אחרים נשכבים במיטתם, ממעטים לדבר ואף לזוז.
יש כמובן הבדלים בחומרת הדיכאון, בתדירותו ובמידה שבו הוא פוגע בתפקוד.
לעיתים דיכאון סמוי יותר ובא לידי ביטוי דרך התמכרויות להרגלים המשכיחים את הרגשות המעיקים.
למשל עישון גראס מטשטש רגשות לא נעימים ואף כואבים. בדומה לכך אנשים המכורים לעבודה (וורקוהולים), מכורים לאוכל או להתנהגויות אחרות.
לעיתים דיכאון עלול לבוא לידי ביטוי בהופעות אחרות של עצבנות יתר, התפרצויות כעס (מאפיין יותר ילדים ובני נוער, אם כי גם מבוגרים), בעיות גופניות ובעיות במערכות יחסים.

טיפול בדיכאון

הטיפול בהפרעות דיכאון וחרדה הוא משולב, שכן מקורן של שתי ההפרעות הוא בשינוי מחשבתי . לכן, גם הטיפול משלב שינוי מחשבתי ולעתים גם התנהגותי, אשר מביאים להקלה משמעותית בסימפטומים המתלווים לדיכאון. במידת הצורך, מופנה המטופל גם לרופא אשר יחליט לגבי הצורך בטיפול תרופתי.

מחקרים רבים מראים כי השילוב של טיפול בשיחות בשילוב טיפול תרופתי מביאים לתוצאות הטובות ביותר בטיפול בדיכאון.

אני נמצא כאן עבורכם כדי לתמוך, להקשיב ולהתמודד עם הדכאון. התקשרו אליי לטלפון :054-4669379